לחץ כאן להירשם חינם למעדון
מועדפים אודות תמיכה תנאים צור קשר הצטרף
יוצאים לבלות ירוקת ירוק כתבות עסקים מקומים פרסם עצמך על הוד השרון דף בית
חפש ב
לילה טוב אורח/ת


לארכיון ירוק לחץ כאן

המשמר האזרחי תופס את מקום השוטרים שיצאו להתנתקות
מאת: ירון אנקורי

יציאת רוב שוטרי תחנת הוד השרון וכפר סבא לסיוע במבצע ההתנתקות השאירה את העיר כמעט ללא כוחות משטרה. את מקום השוטרים ממלאים מתנדבי המשמר האזרחי של הוד השרון. ריאיון עם מפקד המשמר האזרחי בהוד השרון פקד אודי גמליאליחידות הוד השרון כוללות את יחידת הג´יפים, יחידת אופניים והמשמר האזרחי ה"קלאסי". אנשי יחידת הג´יפים באים עם רכבי השטח הפרטיים שלהם, מצוידים בפנס כחול, מכשירי קשר ומערכות כריזה ומבצעים עבודות שיטור הן ברחובות העיר והן בשטחים החקלאיים מסביב. לזכות היחידה תפיסות של עבריני רכוש, עבריני סמים, שוהים לא חוקיים ועוד. יחידות האופניים מסיירות במקומות הומי קהל ומפגינים נוכחות בכל מקום אליו רכב משטרתי אינו יכול להגיע.
מפקד מרחב השרון במשטרת ישראל נפגש בשבוע שעבר עם מפקדי יחידות המתנדבים והדגיש בפניהם את הצורך בגיוס של מתנדבים נוספים בתקופת מבצע ההתנתקות. כוחות המתנדבים הינם בעלי סמכויות שוטר בזמן פעולתם ומבצעים את כל המשימות המוטלות בד"כ על השוטרים הסדירים.

רגע אחד לפני שמרבית שוטרי ישראל, בתוכם שוטרי תחנת משטרת כפר סבא, יוצאים למשימת ההתנתקות, ערך עיתון ירוק ריאיון מקיף עם פקד אודי גמליאל (43), המפקד החדש (4 חודשים) של המשמר האזרחי בהוד השרון. גמליאל, תושב המושב ירחיב הסמוך לכפר סבא. שירת כקצין הנדסה בצה"ל ובעל רקורד של 7 שנים במשטרת ישראל. בעבר שימש כמפקד נקודת מתן השוכן על קו התפר, משם עבר למשטרת פתח תקווה בתפקיד קצין הדרכה ומשם הגיע אלינו להוד השרון.
 אודי, ספר על ההיערכות של המשמר האזרחי בהוד השרון בתקופת ההתנתקות.
"במשמר האזרחי בהוד השרון יש שלושה שוטרים. כולם עברו למתכונת "שלדי", כלומר 12 שעות עבודה ביממה ואף יותר. השוטרים מתגברים את הסיורים ברחבי העיר. מעבר לשוטרים, ישנם כ-  30 מתנדבים לאורך 24 שעות ביממה שפועלים במשמרות. המתנדבים פועלים ביחידות שונות של המשמר האזרחי כמו יחידת הג´יפים, יחידת האופניים, יחידת הפרשים, היחידה הקלאסית ועוד. מדובר בכוח גדול מאוד שבלעדיו לא היינו יכולים להסתדר".
 מה חשיבות הכוח ההתנדבותי בימים אלה?
"החשיבות היא מכרעת. בלי מתנדבים הייתה לנו בעיה רצינית. בין המתנדבים אפשר למצוא צעירים מגיל 16.5 ועד מבוגרים בגיל 80. הפעילות מתבצעת על ידי היחידה הקלאסית שמסיירת עד לפנות בוקר וגם יחידת הג´יפים שמפטרלת מסביב לשעון".
 בתקופה זו שלפני ההתנתקות, מה עיקר המשימות של מתנדבי המשמר האזרחי?
"הבעיה המרכזית היא ביטחונית. יש הרבה התרעות. המתנדבים עוסקים בעיקר בסיורי ביטחון שוטף, מחסומים, הרבה מבצעים. כמו כן יש את הלחימה בכל עבירות הפשיעה, העבריינות, תלונות תושבים על בני נוער שמשתוללים ומרעישים ועוד.
לצערי הרב, בחודש האחרון יש עלייה מדאיגה במספר העבירות הפליליות בתקופה האחרונה. יש יותר מקרי פריצה לבתים פרטיים, לבתי עסק, גניבת רכבים וגניבה מתוך רכבים".
 יכול להיות שהשוטרים סופחו למשימת ההתנתקות והגנבים "יוצאים מהחורים"?
"יכול להיות שזה נכון. אנחנו בהחלט קושרים בין הדברים. כמעט בכל שבוע אנחנו עורכים מבצע אחד לפחות בשכונות הדרומיות-  נווה נאמן, רמות השרון, רמות מנחם והגרין פארק, ששם יש ריבוי מקרי פריצה. ישנה גם בעיה של פריצות בשכונת גיל עמל וגם שם אנחנו מתגברים את הכוחות. השבוע ערכתי סיור עם ראש העיר לבחון את היערכות המשא"ז באזורים אלה וכמו כן אנחנו מתכננים בעוד כשבוע וחצי לערוך מפגש נוסף עם התושבים להסברה ולגיוס מתנדבים".
מה המסר שלך לגנבים בתקופה זו?
"המסר הוא שהמצב לא משתנה. יש בעיר הזאת שוטרים 24 שעות ביממה. העיר לא ננטשה. להפך, פעילות המשא"ז מבחינת משמרות, היא הרבה יותר גדולה מבעבר. ננהג בחומרה עם כל עבריין".
 יש תחושה שלמשמר האזרחי אין כוח הרתעה כמו ליחידת משטרה. העבריינים קצת מלגלגים למתנדבי המשמר האזרחי, לא?
"ממש לא. העבריין שרואה ניידת משטרה לא יודע מי יושב בתוכה. העבודה היא אותה עבודה משטרתית וההתרעה היא התרעה טובה. אני לא אתבייש להגיד לך שיש לנו יחידות, כמו יחידת הג´יפים שהיא לא פחות טובה מיחידות מובחרות במשטרה. מדובר בחבר´ה שמבצעים תצפיות ומעקבים סמויים. יש להם הרבה תפיסות של גנבים. כמעט בכל משמרת שלהם הם מצליחים לסכל מעשי פשיעה וללכוד עבריינים".
 אתם מאצילים סמכויות נוספות למתנדבים בתקופה זו?
"לאחרונה עשינו קורס "מתמיד ב", שמקנה סמכויות למתנדבים כמו לכל שוטר. מדובר במתנדבים בכירים שמשקיעים הרבה שעות במשמר האזרחי. מתנדבים אלה מצויידים בנשק אישי צמוד, אקדח ומיקרו גליל והוא למעשה שוטר לכל דבר ועניין. לא פעם מתנדבים אלה מקצועיים יותר וגם נראים טוב יותר. ההבדל היחיד בינם לבין שוטר בתפקיד הוא שהשוטר המתנדב לא מקבל כסף".
 כמפקד, אתה מצליח להבין את המניע של מתנדבי המשמר האזרחי?
"התנדבות זה עניין של נתינה וישנם אנשים שהנתינה היא לחם חוקם. בצד הנתינה הם מקבלים סמכויות רבות, נהנים בפעילות עם הרבה אתגר ומועדון חברתי איכותי שהם רוצים להיות שייכים אליו ולבלות בו".
 כאיזה הערכה הם מקבלים ממך כמפקד?
"יש לי אליהם הערכה מאוד גדולה. השבוע הייתה פגישה של כל מתנדבי הקבע עם מפקד המרחב והושמעו דברי שבח על עבודתם. המשמר האזרחי נתפס כחלק אינטגרלי מהמשטרה ומהווה עוד נידבך כמו כל אגף במשטרה-  כמו הסיור וכמו הבילוש והחקירות. האק"מ-  נתפס כיום ברמה החשובה ביותר לאזרח. לא מדובר רק במשמר האזרחי אלא גם בשוטרים קהילתיים שנותנים שירות לאזרח בבעיות שהמשטרה הקונבנציונלית לא מצליחה לפתור".
 האם המשמר האזרחי מצליח להוות חלופה הולמת לשוטרים שגוייסו למשימת ההתנתקות?
"אנחנו לא חלופה. אנחנו שוטרים לכל דבר ועניין. אנחנו חלק מהמשטרה ובימים אלה אנחנו פועלים במלוא הכוח".
 יהיה נכון לומר שתושבי הוד השרון יכולים ללכת לישון בשקט כשאתם בשטח?
"המתנדבי המשמר האזרחי לא הולכים לישון בשקט. אנחנו נעשה הכל על מנת להגביר את הביטחון ואיכות חיים לתושבים על מנת שיוכלו לישון בשקט".
 מאידך, מה אתה מצפה מהתושבים?
"קודם כל שיגלו הרבה הבנה בתקופה זו כי לא תמיד יוכלו לקבל את השירותים שהם רגילים להם".
 אז מה, אם אזרח רואה מהחלון שגונבים לו את הרכב, אתה מצפה שהוא ינהג ב"הבנה"?
"במקרים כאלה האזרח צריך להתקשר 100 למשטרה והוא יקבל טיפול וסיוע מידי. בתקופה זו יש שוטרים מתקופה רגילה, זאת מעצם העובדה שכל השוטרים עובדים במערך "שלדי"-  קרי 12 שעות ביממה. כיום, גם מפקד תחנת כפר סבא צ´יקו אדרי, סגנו דוד בר חנין וקצינים בכירים רבים, שלא גויסו למשימת ההתנתקות, ישמשו כשוטרי סיור לכל דבר. הם יעלו על ניידות ויפטרלו. לכן, אם תסתכל על מפת הפעילות הרגילה, תגלה שהיקף הפעילות גדל".
 השוטרים מקבלים תוספת שכר בתקופה קשה זו?
"אין העלאת שכר".
 משאלה לסיום.
"שהעיר הוד השרון תהיה בטוחה יותר ועם איכות חיים גדולה יותר".

מתנדבי המשמר האזרחי בהוד השרון פונים לכל התושבים אישית "בואו והצטרפו אלינו" כדי שנשמור יחד על בטחון ילדינו ורכושנו. המעונינים מוזמנים להתקשר למפקדת המשא"ז בטלפון: בשעות היום והערב.   הוסף תגובה  
   שלח לחבר  
טרם התקבלו תגובות לכתבה זו

עיריית הוד השרון

תשלומי ארנונה

מועצות מקומיות

סרטים

הופעות והצגות

מסעדות

פנאי ובילוי

הרצאות וחוגים

הלוח הירוק

בנקים

מוקדי חרום

דואר

מוניות

השכלה וחינוך

דף הבית | על הוד השרון | פרסם עצמך | צור קשר | תנאים | אודות | תמיכה
Copyright © 2004 HoHa. All rights reserved